نوسانات نقدینگی
اخبار فارکس

نوسانات نقدینگی در بازارهای مالی

جی پی مورگان شاهد بازارهای پرنوسانی در حلقه نوسانات نقدینگی می باشد

  • به گفته استراتژیست کولانویچ نوسان قیمت منجر به ایجاد چرخه بازخورد شده است
  • با بوجود آمدن ریسک ثبات در ارزهای اصلی افت مدیریت فعال دیده میشود

مارکو کولانویچ چرخه منفی بازخورد بین نوسان و نقدینگی را مقصر بازارهای آشفته و در هم فعلی میداند.

طبق گزارش مدیر جهانی تحقیقات کلان و خرد جی پی مورگان، بین نوسان و نقدینگی همبستگی منفی وجود دارد. زمانیکه نوسان افزایش می یابد، عمق بازار عملا کاهش می یابد و باعث افزایش قیمت ها میشود.

کولانویچ در یادداشتی در هفته پیش ابراز داشت: چرا حجم فروش در فصل چهارم سال ۲۰۱۸ افزایش یافت و متعاقب آن قیمت ها به شدت افزایش یافت؟ پاسخ این سوال در نقدینگی بازار نهفته است.

negative liquidity - نوسانات نقدینگی در بازارهای مالی

طبق گفته کولانویچ تغییری از مارکت میکرهای انسانی کندتر، که گاها متکی به ارزیابی ها هستند، به نقدینگی های برنامه ریزی شده سریعتر که تنها بر روی مقیاس های نوسانی برای تعیین ریسک پذیری و حجم پوزیشن ها بسنده نمیکنند می تواند موجب تقویت مومنتوم  شده و از نوسانات قیمت روز به روز را بکاهد. اگرچه، این ریسک دستکاری در بازار نظیر چیزی که در اکتبر شاهد آن بودیم را بیشتر میکند

نوسان در بازارهای سال های اخیر تبدیل به فاکتور بسیار مهمی شده است و در آن انفجار محصولاتی را داشتیم که به سرمایه گذاران در ریسک های سرمایه گذاری یا بالابردن سرمایه گذاری در انواع کلاس های دارایی متفاوت کمک میکند. این میتواند منجر به آسیب پذیر شدن بازار نسبت به اتفاقاتی که در فوریه ۲۰۱۸ روی داد،شود. زمانی که نوسانات شاخص Cboe بیش از ۵۰ رتبه در میانه روز جهش داشت و برخی از محصولات بخاطر آن نابود شدند.

طبق گفته های کولانویچ، طی نوسانات بالای بازار، شاخص نوسان VIX starts تحت شعاع فاکتورهای دیگری که منشا ایجاد نوسان بودند، قرار گرفت. اخیرا حدود ۸۰ درصد از تغییرات نوسانی توسط معیارهای نوسانی تعریف شده اند.

vix stars - نوسانات نقدینگی در بازارهای مالی

طبق گفته های یکی از استراتژیست ها، حرکت به سمت سرمایه گذاری منفعل از مدیریت فعال، بویژه نزول در کاهش ارش سرمایه گذارها، توانایی بازار برای جلوگیری و بازیافت از روند نزولی را کاهش داد. مدیران فعال اغلب نیروهای ثبات بخشی هستند زیرا آنها در زمان ضعف بازار اقدام به خرید میکنند اما از نظر فاندامنتال حساب های ترید فعلی تنها چیزی حدود ۱۰ درصد از حجم معاملات را تشکیل میدهند.

سرمایه گذاران در هفته گذشته ۲۲۲ میلیون دلار به سرمایه های مبادلات ارزی خود برای محافظت در برابر نوسانات بازار افزودند. با تمرکز بر روی مشتقات VIX دارایی به سرمایه هایی بیش از ۳ میلیارد دلار تبدیل شد و تنها خود VIX در سال جاری ۴۸ درصد افت داشت و روز دوشنبه در میان بالا رفتن ریسک های صعودی به ۱۳/۲ رسید.

وی در ادامه نوشت: از بین رفتن نیروهای بازارهای بازگشتی ناشی از نزول ارزش سرمایه گذاری ها بخاطر حرکت پول به سمت دارایی های منفعل و استراتژی های سیستماتیک بوده است. نقدینگی به شدت تحت تاثیر نوسانات بازار قرار دارد.

منبع: بلومبرگ

  • (5)
    کیفیت محتوا
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

پاسخی را بگذارید