تعرفه واردات مکزیک
اخبار فارکس

تعرفه واردات برای مکزیک

ترامپ تعرفه واردات مکزیک را ۲۵ ٪ افزایش میدهد

  • کاخ سفید اعلام کرده است که اقدامات تعرفه ای از نفتا جدید جداست
  • سناتور مردمی، گراسلی این حرکت را سواستفاده از قدرت دانسته است

دونالد ترامپ گفته است تا زمانی که مکزیک از ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا جلوگیری نکند این کشور تعرفه ۵٪ برای کالاهای آن اعمال خواهد کردکه این روش سلاحی است که در برابر طیف گسترده ای از کشورها و برای رسیدن به توافق تجاری جدید آمریکای شمالی از آن استفاده کرده است.

ترامپ در توییت صبح پنجشنبه شب نوشت: این تعرفه از ۱۰ ژوئن اعمال خواهد شد و تا زمانیکه جلوی مهاجرت غیرقانونی از مکزیک به خاک آمریکا گرفته نشود،ادامه خواهد داشت.

وی هشدار داده است که این مبلغ تا زمانیکه مشکل مهاجرت غیرقانونی حل شود به تدریج افزایش خواهد داشت و تنها در صورت جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی حذب خواهد شد. ترامپ در بیانیه ای که توسط کاخ سفید منتشر شد گفته است که این تعرفه میتواند تا اول اکتبر تا ۲۵ درصد افزایش داشته باشد.

این حرکت، که پیامدهای عمده ای برای خودروسازان و سایر شرکت های تولیدی مرز جنوبی و اقتصاد آمریکا داشته است و نشان از توسعه جنگ تجاری اخیر توسط ترامپ دارد. این خبر چند روز پس از آنکه وی تعرفه های واردات فولاد مکزیک را در برابر حذف تعرفه محصولات کشاورزی برداشت، ارائه شد.

او همچنین دو مورد از موضوعات مورد مباحثه خود راتجارت و مهاجرتبه عنوان سکویی برای انتخابات مجدد خود در سال ۲۰۲۰ تعیین کرده است.

واکنش بازار

پزوی مکزیک پس از توییت ترامپ و با حرکت سرمایه گذاران به سمت دارایی های امن که بخاطر نگرانی از بالا گرفتن جنگ تجاری جدید بوده است، ۳٪ کاهش داشت. ین ژاپن رشد داشت و این در حالی است که اوراق آتی آمریکا و نرخ بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله این کشور به پایین ترین سطح خود در ۲۰ ماه گذشته رسید.

واکنش اولیه مقامات مکزیک جوابی بود که رئیس جمهور آندره مانوئل لوپز ابرادوربه دونالد ترامپ در توییتر داد که میگفت: «من بدنبال درگیری نیستملوپز ابرادور گفت که وزیر خارجع وی و سایر مقامات در روزهای آتی برای دستیابی به توافق به واشنگتن خواهند رفت و افزود که وی بزدل نیست و تنها بر مبنای اصول و قوانین عمل میکند.

خزوز سعید، معاون روابط بین الملل مکزی در آمریکای شمالی روز پنجشنبه به گزارشگران داخل مکزیک  در خصوص برنامه ریزی های پیش از رویداد گفت و اینکه این کشور پیش  از اینکه با آمریکا در خصوص این موضوع به صحبت بنشیند چیزی را تلافی نخواهد کرد. وی افزود اما تهدید تعرفه های وارداتی اگر عملی شود بسیار جدی خواهد بود.

Peso punch - تعرفه واردات برای مکزیک

طبق گفته اقتصاددان ارشد بلومبرگ، تام اورلیک، اقتصاددانان هشدار داده اند که این اقدام میتواند به هر دو کشور آسیب بزند. صادرات مکزیک به آمریکا چیزی در حدود چهار پنجم کل کالاهای خارجی  و یا ۲۸٪ از رشد محصول داخلی را برعهده دارد.

منبع: بلومبرگ

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

پاسخی را بگذارید