اخبار روز
افت ارزش لیر
اخبار فارکس

افت ارزش لیر

با شکست اردوغان در انتخابات شهرداری شاهد افت ارزش لیر بودیم

  • در آنکارا آرای کمی به نفع اردوغان بود ،استانبول میتواند طرفدار سیاست های پوپولیستی باشد
  • پس از افت ارزش لیر در هفته گذشته معامله گران اعتماد خود را نسبت به لیر ترکیه از دست دادند

لیر ترکیه با پیشتازی اپوزیسیون اصلی از حزب AK حاکم به سرپرستی رجب طیب اردوغان در یک رقابت تنگاتنگ برای بزرگترین انتخابات کلانشهر ها پس از انتخابات محلی و شکست حزب ادوغان در شهرهای کلیدی، افت داشت.

این ارز در برابری ارزی با دلار در یک شب بیش از ۲ درصد افت داشت و نرخ مبادله آن ۱۵۰ درصد افزایش یافت، که این نشانه ای برای کاهش شرایط سرمایه گذاری در بازارهای جانبی ایجاد کرده است.

rough ride - افت ارزش لیر

به گفته سعدی گون مدیرعامل هیئت انتخاباتی ملی در مصاحبه تلویزیونی روز دوشنبه: نتایج اولیه انتخابات نشان از این دارد که اپوزیسیون در پایتخت آنکارا برنده شده است و کنترل شهرهای ساحلی مدیترانه را از متحدان اردوغان گرفته است. این حزب همچنین در استانبول پیشرو می باشد. رییس جمهور پیشین و متحدان اردوغان پیشتر و در روز یکشنبه پیروزی اپوزیسیون را اعلام کرده بود.

اگر نتیجه ای حاصل شود، عقب نشینی حزب AKP میتواند منجر به زیاد شدن نگرانی ها در خصوص اینکه مقامات با اتخاذ سیاست های انبساطی قصد بالابردن پایه های خود موجب تضعیف بیشتر ارزش این ارز و افت ارزش لیر شوند، شده است. با توجه به گفته های دو معامله گر که تقاضای فاش نشدن نام خود را دارند در رابطه با این سیاست گفته اند، سرمایه گذاران محلی در حال حرید حجم اندکی از ارزهای خارجی در مبادلات اولیه خود هستند.

اردوغان در یک سخنرانی کوتاه قبل از سخنرانی پیروزی در آنکارا در روز یکشنبه گفت که یک برنامه اصلاحاتی مهم پیش رو می باشد و برخی از شهرداری ها ممکن است مخالف اپوزیسیون باشند.

اینان دمیر، اقتصاددان Nomura International Plc در لندن اذعان داشت: اظهارات اردوغان در خصوص پروسه اصلاحات و اصول بازار آزاد متناسب بازار بود. اما اگر حزب AK در استانبول ببازد، یا ببرد اما اپوزیسیون نتایج رسمی را بدست آورد، ممکن است در بازارها از سویی به سمت دولت پوپولیسم برود که این برای دارایی های لیر منفی خواهد بود.

منبع: بلومبرگ

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

پاسخی را بگذارید