نرخ بهره ترکیه
اخبار فارکس

ترکیه به نزولی نگه داشتن نرخ بهره خود تا قبل از انتخابات ادامه میدهد

نرخ بهره ترکیه

ترکیه به نزولی نگه داشتن نرخ بهره خود تا قبل از انتخابات ادامه میدهد

  • بانک مرکزی معیار را در ۲۴٪  و در همان سطح پیش بینی ها نگه داشته است
  • کاهش سیاست های پولی احتمالا بعد از ماه مارس و انتخابات شهرداری آغاز میشود

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را در چهارمین نشست اعلام کرد و تعهدات خود نسبت به هزینه های قرضی بالاتر را همچنان بدون تغییر باقی گذشت که این بخاطر برگزاری انتخابات محلی در چند هفته آتی است.

کمیته سیاست پولی به ریاست مراد جتینکایا معیار نرخ بهره ترکیه را روز چهارشنبه در سطح ۲۴ درصد و همتراز با نرخ ۲۵ درصد پیش بینی شده توسط اقتصاددان ها نگه داشته است. بانک مرکزی، که در ماه سپتامبر نرخ بهره را ۶۲۵ واحد افزایش داده بود، مجددا تاکید کرد که در صورت لزوم «تسریع پولی بیشتری» در نظر گرفته خواهد شد. لیر ترکیه پس از انتشار نشانه های بازگشتی مقداری صعود داشت.

در بیانیه ای اعلام شد: «ریسک ثبات قیمت همچنان در حال افزایش است و متعاقبا این کمیته تصمیم به حفظ سیاست های پولی مطرح شده تا زمانی است که در چشم انداز تورم پیشرفت های خوبی دیده شود

Turkey inflation 2 - ترکیه به نزولی نگه داشتن نرخ بهره خود تا قبل از انتخابات ادامه میدهد

بانک مرکزی ترکیه سال ها تحت فشار رئیس جمهور رجب طالب اردوغان هزینه های استقراضی را پایین نگه داشته بود، و بانک مرکزی از زمانی که یک بحران ارزی در سال گذشته روی داد، در یک بازه زمانی بدون دخالت سیاستمداران آزادانه تصمیم گیری نمود. سیاست گذاران بر روی بازسازی اعتبارات خود پس از مکث در خصوص افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ و عمل تنها پس از اینکه ارزش لیر ترکیه نزول داشت، فعالیت کردند.

پیش از برگزاری انتخابات شهرداری که اواخر این ماه برگزار میشود و بخاطر تورم سالانه نزدیک به ۲۰ درصد، دولت ترکیه به مبارزه با فشارهای قیمتی که تاثیر مستقیم بر روی مواد غذایی داشته است پرداخته است. افزایش قیمت های اخیر در هزینه های مواد غذایی موجب ناامیدی بخش های فقیر با جمعیت ۸۲ میلیون نفر از حزب حاکم رجب طیب اردوغان شده است.

منبع: بلومبرگ

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (2 رای)

پاسخی را بگذارید