کاهش تورم ترکیه
اخبار فارکس

کاهش نرخ تورم ترکیه

نرخ تورم ترکیه در بحبحه کاهش تقاضا به طرز غیرمنتظره ای افت داشت

  • نرخ تورم ترکیه ماه آوریل حتی پس از افزایش قیمت مواد غذایی ۱۹/۵٪ افت داشت
  • کاهش در نرخ سالانه در بخش پوشاک،مسکن و انرژي بوده است

ماه گذشته تورم مصرف کننده در ترکیه علیرغم افزایش نرخ مواد غذایی، به طور غیر منتظره ماه گذشته کاهش یافت که این به معنی ضعف تقاضا داخلی در قیمت هاست.

به گفته ترکست، در ماه آوریل از یک سال پیش هزینه های مصرف کننده در مقایسه با رشد ۱۹/۷ درصدی ماه مارس، ۱۹/۵ درصد رشد داشت. میانگین برآوردهای بلومبرگ که در نظرسنجی از ۱۸ اقتصاددان گرفته شده است افزایش ۲۰/۴ درصدی پیش بینی شده بود. لیر ترکیه پس از انتشار این داده ها مقداری تغییر کرد.

افت نرخ تورم ترکیه، افزایش هزینه غذا که به بالاترین سطح خود در ۱۵ سال گذشته رسیده است را به چالش کشیده است. دولت تا کنون علیرغم کمپین تهدیدی، جریمه ای و تخفیفی نتوانسته است تاثیری بر روی قیمت مواد غذایی بگذارد.

food shock in turkey - کاهش نرخ تورم ترکیه

مراد جتینکایا، مدیر بانک مرکزی اوایل این هفته گفت که پویایی بهبود قیمت ها و کاهش رشد اقتصادی در اوایل سال جاری موجب افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی خواهد شد. با اینحال، شاخص خبری چیزی بیش از چهار برابر هدف رسمی که برابر با ۵ درصد بوده است را نشان میدهد که این ارز این کشور را تحت فشار قرار داده و موجب کاهش نقدینگی شده است.

پیوتر ماتیس، آنالیست رابوبانک در لندن گفته است: بانک مرکزی توانایی پایین آوردن نرخ بهره و نرخ تورم ترکیه را نخواهد داشت،مگر اینکه احساسات بازار به طرز قابل توجهی بهبود یابد. کاهش ناگهانی وقتی بازار آماده آن نیست میتواند منججر به فشار فروش بر روی لیر ترکیه شود و تاثیر منفی داشته باشد.

لیر کمی بعد از انتظار این داده ها تغییر کرد و ۰/۲ درصد ضعیف شده و در سطح ۵/۹۷۴۹ در برابر دلار آمریکا معامله شد. این ارز در سال جاری بیش از ۱۱ درصد از ارزش خود را از دست داده است و در بین ۲۱ ارز اصلی بدترین عملکرد را داشته است.

در ماه مارس، نرخ تورم ترکیه در بخش مواد غذایی از ۲۹/۸ درصد به ۳۱/۹ درصد رسید که این بالاترین نرخ از سال ۲۰۰۴ بوده است و بسیار بیشتر از پیش بینی ۱۶ درصدی بانک مرکزی است.

این میزان کاهش تورم تا حد زیادی مربوط به افت قیمت ها در نساجی، ساخت و ساز و حمل و نقل میشود. شاخص های کلیدی که موجب نابسامانی در اقلامی نظیر طلا، غذا و انرژي شده است از ۱۷/۵ درصد به ۱۶/۳ درصد رسیده است که این نشان بهبود قابل توجهی در پویایی قیمت های اصلی دارد. در قیاس با رشد ۲۹/۶ درصدی ماه مارس، نرخ تولید کننده به ۳۰/۱ درصد سالانه رسیده است.

منبع: بلومبرگ

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

پاسخی را بگذارید