Turkey reserve - راز ذخایر ۲۰ میلیارد دلاری ترکیه
اخبار فارکس

راز ذخایر ۲۰ میلیارد دلاری ترکیه

راز ذخایر ۲۰ میلیارد دلاری ترکیه

ترکیه سکوت خود را در خصوص راز ذخایر ۲۰ میلیارد دلاری شکست

  • به گفته اقتصاددانان ۲۰ میلیارد دلار از ذخایر در حساب آورده نشده است
  • به گفته مقامات رسمی، حاکمان در خصوص تراز تجاری ۳۰ آوریل توضیح خواهند داد

طبق یک مقام آشنا با طرح های رگولاتوری، بانک مرکزی ترکیه هفته آینده باید در مورد میلیاردها دلار ذخایر ارز خارجی خود که تحلیلگران در سال جاری به دنبال پیگیری آن بودند، توضیح بدهد.

طبق گفته های هشت اقتصاد دان که در نظرسنجی بلومبرگ شرکت کردهند، انتظار افزایش ۲۰ میلیارد دلار در ذخایر خالص را نمیتوان در حساب رسمی سال جاری تا ۲۹ مارس ملاحظه کرد. در پاسخ به این سوال در رابطه با این اختلاف نظر یکی از مقامات رسمی ترکیه ابراز داشته است که بانک مرکزی در توضیحات تورمی فصل گذشته در ۳۰ آوریل، در این خصوص صحبت خواهد کرد. این مقامات درخواست عدم افشای نام خود را داشته اند و گفته اند که صحبت با رسانه ها خلاف قوانین می باشد.

این شفاف سازی نخستین تلاش بانک مرکزی برای صحبت در ملاعام در خصوص چیزی است که به نظر یک حفره بزرگ در اقتصاد ملی روی داده است و موجب مختل شدن اعتماد سرمایه گذاران و اقتصاددان های شده است. ناظران ترکیه، بیش از یک ماه تلاش کردند که اطلاعات رسمی را با جریانات و خروجی های منظم، که منجر به تغییر حساب های بانک مرکزی شده است را محاسبه کنند.

بازار در ابتدا زمانیکه در اوایل ماه مارس کاهش شدیدی در ذخایر ارزی دیده شد و توضیحی در خصوص پرداخت بدهی خارجی و فروش انرژی به وارد کنندگان دیده نشد، یک ناهنجاری را تشخیص داد که در پی آن جی پی مورگان به سرمایه گذاران توصیه فروش لیر را کرد. باتوجه به داده های بانک مرکزی، ذخایر خالس ترکیه حدود ۹ میلیارد دلار طی سه هفته از ۲۲ مارس افت داشت.

بانک مرکزی برای تلاش برای تامین سپرده های خود شروع به استقراض در حجم های بالا از وام دهندگان محلی با ارز دلار با مبادلات کوتاه مدت کرد. هفت اقتصاددان بر این باور هستند که این در چارچوب ذخایر خالص ارائه شده توسط رگولاتورها می باشد.

این اکونومیست ها که نخواستند نامشان فاش شود، در خصوص اهمیت موضوع صحبت کرده اند. در تاریخ ۲۹ مارس در مجموغ ۹/۶ میلیارد دلار مبادلات ارزی به طور کامل صورت گرفته است.

بانک مرکزی هنوز به طور رسمی توضیح نداده است که چگونهو یا اگراین تبادلات چگونه در خزانه با شمار آمده است. یک مقام بانک مرکزی هفته گذشته به صورت خصوصو گفته است که رگولاتورها این میزان پول را از طریق قرض از سواپ های دارایی به دست آورده اند در حالیکه به شمارآوردن این میزان در تراز مالی آورده نشده است.

تمام این موارد به همراه آنچه دو معامله گر با دانش مستقیم از جریان بازار لیر در هفته ها و روزهای ماه گذشته و در انتخابات شهرداری ها داشته اند موجب فروش تهاجمی دلار توسط وام دهندگان دولتی شده است. بانک ها برآورد کرده اند که دلار آمریکا در ماه مارسی بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار فروش داشته است.

لیر ترکیه برای پنجمین روز متوالی در برابر دلار ضعیف شد و با نزول ۱/۱ درصدی به سطح ۵/۸۹۱۸ و پایین ترین سطحی از میانه اکتبر داشته است، رسید.

منبع: بلومبرگ

  • (5)
    کیفیت محتوا
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

پاسخی را بگذارید