تشدید جنگ تجاری
اخبار فارکس

چین به دوئل با آمریکا میپردازد

تشدید جنگ تجاری

چین برای دوئل با ترامپ مجهز به اسلحه های قدرتمندی در بازار میشود

  • ارز، سهام خزانه و دانه سویا سلاح های این بازار هستند
  • یوآن و سهام حبوبات افت داشتند اما اوراق قرضه همچنان پررونق است

چین زرادخانه قدرتمندی در بازارهای مالی برای در افتادن با آمریکا دارد که شامل اندوخته های سهام و ارز می شود. اما استفاده از این سلاح ها بدون هزینه نخواهد بود.

به گفته براد ستسر، یکی از مقامات پیشینی خزانه داری چین که اکنون عضو ارشد اقتصاد بین المللی در شورای روابط بین المللی استپکن قول داد که اقدامات ترامپ در زمینه بالا بردن تعرفه ها به میزان ۲۰۰ میلیون دلار برای واردات چینی ها و رساندن این میزان از ۱۰٪ به ۲۵٪ را بدون تلافی نخواهد گذاشت.  چین این کار را به روش تلافی خود انجام خواهد داد. که این میتواند موجب تشدید جنگ تجاری گردد.

ستسر گفت: تطبیق دلار با دلار برای تعرفه های آمریکا با افزایش ۲۵ درصدی تعرفه های آمریکا برای کالاهای چینی انجام شد  که این کالاها شامل کالاهای صادراتی چین نیز خواهد شدچین قطعا این کار را انجام خواهد داد اما این موضوع میتواند در موارد بسیاری به طور مستقیم به چین آسیب برساند.

ترامپ به بازارهای مالی توجه داردوی گاها توییتی در خصوص سهامی که بر روی آن تمرکز کرده اند تا افزایش قیمت داشته باشد، میزندروز یکشنبه پس از اینکه ترامپ تعرفه ها را اعلام کرد،شاخص S&P500 هر روز کاهش داشته است.

چین، دومین اقتصاد جهان است و دارای بازارهایی است که افزایش آن میتواند باعث تشدید جنگ تجاری شود. که برخی از آن ها شامل موارد زیر میشود:

کاهش ارزش یوآن

سیاستگذاران چینی میتوانند برای جبران تاثیر اقدامات آمریکا بر روی اقتصاد چین، از ارزش یوآن بکاهند. یوآن خارج برون مرزی در سال ۲۰۱۸ در برابر دلار آمریکا ۵/۵ درصد ضعیف شد که این باعث شد گمانه زنی های ترامپ به سمت تضعیف عمدی ارزش ارز این کشور و تشدید جنگ تجاری برود. ارز این کشور ۱/۳٪ در هفته جاری نزول داشت و روز جمعه این ارز پس از اینکه بانک مردمی چین در سطحی بهتر از حد انتظارات سیاست های خود را تنظیم کرد، صعود داشت.

با اینحال، با توجه به صحبت های تائو وانگ، اقتصاد دان ارشد چینی در گروه UBS چین و رئيس تحقیقات اقتصادی در آسیا:

تجربه دردناکی که چین از کاهش ارزش یوآن در سال ۲۰۱۵ داشت موجب شد که سرمایه های زیادی از این کشور فرار کند و احتمال چنین حرکت مجددی میرود. چین تمایلی به خروج سرمایه های داخلی که در نتیجه کاهش ارزش ارز می باشد و موجب از بین رفتن اعتماد داخلی میشود، ندارد. علاوه بر این،سال گذشته کاهش ارزش یوآن موجب خشم دولت ترامپ شده و منجر به افزایش تعرفه های آمریکا شد.

به گفته افراد آگاه ارز در مذاکرات تجاری نقطه عطف بوده است.، ايالات متحده آمريكا پيمان ثبات يوان را به عنوان بخشی از معامله احتمالی دنبال كرده است.

فروش زیر قیمت سهام خزانه

چین بیش از هر کشور دیگری اوراق قرضه آمریکا به مبلغ ۱/۱ تریلیارد دلار را در اختیار دارد. اگر این کشور سهم خود را از انی ۱۵/۹ تریلیون دلار دارایی بردارد، این کار میتواند به عنوان یک سلاح قوی در تشدید جنگ تجاری استفاده شود. مقام های چینی در گزارشی اعلام کردند بازارهای اوراق بهادار در سال گذشته کاهش داشته و یا از خرید آن امتناع شده است.

امتناع از خرید دانه سویا

در راستای اقدامات تلافی جویانه چین که منجر به تشدید جنگ تجاری خواهد شد، چین بزرگترین خریدار سویای آمریکا در حال حاضر ۲۵٪ از خرید خود را کاهش داده است. بخش عمده ای از محصول در ایالات میانی آمریکا می باشد که پایه های انتخاباتی ترامپ را تشکیل میدهند و سرنوشت آن ها برای رئيس جمهور بسیار مهم است

منبع: بلومبرگ

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

پاسخی را بگذارید