اخبار روز
مکانیسم تجارت با ایران
اخبار فارکس

آلمان، فرانسه و بریتانیا به دنبال مکانیسمی برای تجارت با ایران

مکانیسم تجارت با ایران

آلمان، فرانسه و بریتانیا به دنبال مکانیسمی برای تجارت با ایران

دو دیپلمات روز سه شنبه بیان داشتند که آلمان، فرانسه و بریتانیا به صورت رسمی یک مکانیزم اروپایی برای تسهیل تجارت غیر دلاری با ایران و دور زدن تحریم های آمریکا هستند.

اتحادیه اروپا این سیستم را تهیه کرده است که در آن جایگاه امنی برای اجتناب از جابجایی پولی به دلار بین اتحادیه اروپا و ایران برای ماه ها ایجاد میکند گرچه بعید به نظر میرسد که این ایده بخاطر جزییات فنی آن تا ماه ها قابل اجرا باشد.

رسانه آلمانی NDR گزارش کرده است که وسیله نقلیه ویژه اروپا (SPV) در حمایت از این مبادلات تجاری INSTEX-instrument نام گذاری خواهد شد.

این ایده از اینجا نشات گرفته است که SPV برای کمک به حفظ منافع اقتصادی ایران از محدودیت هایی که بر اساس برنامه هسته ای آن در قرار داد ۲۰۱۵ با قدرت های جهانی ایجاد شد، نشات گرفته است.

اروپا از سال ها پیش علاقمند به نشان دادن حسن نیت خود نسبت به ایران و از زمانی که رئیس جمهور دونالد ترامپ سال گذشته برجام را لغو کرد، بوده است.

این نهاد احتمالا قصد انجام تجارت با ایران را نخواهد داشت زیرا تمرکز اصلی به طور عمده بر روی غذا، دارو و کارهای بشردوستانه، در حجم معاملاتی کوچک خواهد بود. این کار برای معاملات نفتی که با تحریم های آمریکا ضربه سختی به آن وارد آمده است، نخواهد بود.

یکی از دیپلمات های اروپایی اذغان داشته است: «این کار اوضاع را به طرز چشمگیری تغییر نخواهد داد، اما یک پیام سیاسی مهم به ایران است تا نشان دهند که ما نسبت به حفظ JCPOA مصمم هستیم و همچنین پیامی برای ایالات متحده آمریکا برای نمایش این موضوع است که ما از منافع خود علیرغم تحریم های برون مرزی حمایت خواهیم کرد

با این حال، روابط میان تهران و اتحادیه اروپا وخیم تر شده است، و اتحادیه اروپا در ماه جاری اولین تحریم های خود را در برابر ایران پس از برجام ۲۰۱۵در واکنش به آزمایش موشک های بالستیک و توطئه های تروریستی در خاک اروپا بوده است.

در یک حرکت نمادین، اتحادیه اروپا دو فرد ایرانی و یک واحد اطلاعاتی ایران را به لیست تروریست های تحریم شده اضافه کرد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز بیانیه مشترکی در خصوص ایران برای تعیین نگرانی ها در خصوص سیاست های منطقه ای تهران و برنامه موشک بالستیک و همچنین تمایل خود برای حفظ توافق هسته ای ۲۰۱۵ ابراز داشته اند.

فرانسه و آلمان مسئولیت مشترکی برای SPV اتخاذ کرده اند. یک بانکدار آلمانی سرپرستی این وسیله که در فرانسه مستقر خواهد بود را برعهده خواهد گرفت. فرانسه، بریتانیا و آلمان سهامداران این طرح خواهند بود و امیدوارند که کشورهای دیگر نیز در این مسیر به آن ها بپیوندند.

منبع: اینوستینگ

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

پاسخی را بگذارید