شکست ترزا می در پارلمان
اخبار فارکس

شکست ترزا می در پارلمان

شکست ترزا می در پارلمان

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا تا کنون سه شکست پیاپی در سه رای گیری پارلمان برتانیا داشته است و در روز ۴ دسامبر سال ۲۰۱۸ شکست دیگری را به مراتب سخت تر متحمل شد. ابنبار اکثریت نمایندگان مجلس پارلمان به اینکه کابینه خانم می در خصوص یک اختلاف و بی اعتنایی به یکی از تصمیمات قبلی نمایندگان، به پارلمان اهانت کرده است، رای مثبت دادند.

این میتوان نشان از این داشته باشد که نخست وزیر می در رای گیری توافق برکسیت با اتحادیه اروپا نیز ممکن است شکست بخورد و توافق برکسیت در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

این شکست از این لحاظ حائز اهمیت است که احزاب کارگر، لیبرال دموکرات و حزب ملیگرای اسکاتلند، علیرغم اینکه مجموع اکثریت را ندارند، توانستند نظر خود را به دولت تحمیل نمایند و دولت را وادار به انتشار متن کامل برآورد حقوقی توافق نمایند.

روز چهارشنبه دولت ناچار شد متن کامل برآورد حقوقی توافق پیشنهادی را منتشر کند. در این متن توصیه مشاور حقوقی ارشد وجود دارد که در آن گفته شده است که توافق پیشنهادی برای مرز ایرلند، میتواند به طور همیشگی ادامه داشته باشد و عملا به باقی ماندن ایرلند شمالی در اتحادیه گمرکی با اتحادیه اروپا منجر میشود، و ضمنا دادگاههای اروپایی صلاحیت قضایی برای رسیدگی به دعاوی مربوط به آن را خواهند داشت.

به دلیل سابقه ناآرامیها و درگیریهای ایرلند، حساسیتهای زیادی در مورد برقراری محدودیت بین دو ایرلند وجود دارد و برخی نگران به خطر افتادن توافق صلح ایرلند هستند.یکی از شرایط اتحادیه اروپا برای توافق آن است که دوباره مرزی بین دو ایرلند کشیده نشود.

به گفته خانم می  این طرح بهترین توافقی برای پذیرش از سوی اتحادیه اروپا می باشد و در صورت عدم تصویب این میتواند به معنی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون توافق بر سر روابط آتی باشد. چنین خروجی میتواند تبعات منفی بسیاری برای بریتانیا داشته باشد. باقی ماندن در این اتحادیه هم، علیرغم رای دو سال پیش اکثریت مردم به خروج، میتواند به بحرانی سیاسی منجر شود.

رایگیری نهایی در خصوص توافق پیشنهادی ترزا می سهشنبه هفته آینده (۱۱ دسامبر) انجام میشود و به نظر نمیرسد که تهدیدهایخروج بی توافق یا ماندن در اتحادیهمنتقدان را به حمایت از خانم می مجاب کرده باشد.

در صورتی که طرح او رای نیاورد احتمالهای مختلفی وجود دارد.

خانم میمیتواند طرح فعلی را دوباره به پارلمان ارائه کند، به این امید که نظر برخی نمایندگان عوض شود. ممکن است که او بتواند دوباره با سران اروپایی مذاکره کرده و طرح جدیدی را به پارلمان ارائه کند.

برخی از نمایندگان منتقد طرح فعلی، ممکن است از توافق دیگری حمایت کنند که ضمن خروج از اتحادیه اروپا، آن را در بازار مشترک اروپایی نگه میدارد.

ممکن است پارلمان به تعویق یا تعلیق مهلت قانونی خروج از اتحادیه اروپا رای بدهد و به این ترتیب بریتانیا برای خود زمان بخرد، تا با بحرانهای ناشی از خروج بی توافق روبرو نشود.

اما حتی احتمال تحولات بزرگتری هم وجود دارد که همهپرسی دوباره، یا انتخابات زودرس از آن جمله هستند.

همهپرسی خروج از اتحادیه اروپا، بریتانیا را به جامعهای دوپاره تقسیم کرده است. خیلیها از طرف بازنده، یعنی هواداران ماندن در اتحادیه، هنوز از مخالفت کامل با برگزیت دست برنداشتهاند.

در حالی که خیلیها پیشتر موضع آنها را به عنوان موضعی ضددموکراتیک توصیف میکردند، به تازگی نمایندگان بیشتری میگویند خواهان همهپرسی دوباره هستند و حتی مقامهای حزب کارگر هم دیگر احتمال حمایت از همهپرسی دوم را رد نمیکنند.

احتمال دیگر آن است که ترزا می استعفا دهد، یا با رای عدم اعتماد همحزبیهای خودش روبرو شود.

بسیاری در حزب کارگر میگویند راه خروج از بن بست فعلی برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی است. اگر همهپرسی دومی هم برگزار شود، تضمینی نیست که خروج از اتحادیه اروپا دوباره رای نیاورد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

پاسخی را بگذارید