آتش بس میان آمریکا و چین
اخبار فارکس

آتش بس میان آمریکا و چین

آتش بس میان آمریکا و چین

آمریکا و چین در مذاکرات اجلاس گروه ۲۰ آتش بس تجاری اعلام کردند

دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده آمریکا و شی جین پینگ، نخست وزیر چین در جریان نشست گروه ۲۰ و در پی مذاکراتی به توافق برای اجتناب از جنگ تعرفه ای میان این دو اقتصاد بزرگ جهان به مدت ۹۰ روز دست یافتند.

در این نشست که در بوینس آیرس، پایتخت آرژانتین برگزار شد، دونالد ترامپ موافقت کرد تا وضع تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلاری برای کالاهای وارداتی چین را تعلیق نماید و در ازای آن شی جین پینگ نیز وعده افزایش واردات کالاهای آمریکایی را داد.

دعوا بر سر تغین تعرفه برای کالاهای وارداتی از زمان ریاست دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ آغاز شد. این دعوا تا جایی بالا گرفت که چین از تعرفه های جدید آمریکا برای کالاهای وارداتیش به این کشور به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد و اعلام داشت که واشنگتن ناقض مقررات اقتصاد آزاد جهانی شده است.

این موضوع همچنان رو به وخامت گذاشت تا جایی که روابط اقتصادی چین و ایالات متحده به یک جنگ تمامعیار تجاری تبدیل شده بود.

شواهد حاکی از این است که پس از دیدار این دو رهبر در اجلاس گروه بیست، هر دو به توافقاتی دست یافته اند و بر سر تغییر ساختار سازمان تجارت جهانی توافق کرده اند.

این نخستین دیدار دو رهبر پس از آغاز جنگ تجاری میان دو کشور بود. در این جنگ تجاری پس از تصویب تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلاری برای کالای وارداتی از چین و پکن هم در صدد تلافی برآمده و برای حدود ۱۰۰ میلیارد کالای آمریکایی تعرفه وضع کرد.

روز شنبه (اول دسامبر) رهبران حاضر در اجلاس گروه ۲۰ بر سر بیانیهای مشترک در جهت اختلافات تجاری به توافق رسیدند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در حساب توییتری خود اعلام کرد چین ‍‍پذیرفته تا تعرفه خودروهای وارداتی از آمریکا به کشورش را کاهش داده یا به طور کلی بر دارد.

تعرفهچین بر واردات خودروهای وارداتی از آمریکا در حال حاضر ۴۰ درصد است. دونالد ترام‍پ و شی جین پینگ، رییسجمهوری چین در گفتوگوهای اخیرشان در آرژانتین توافق کردهاند تا به تنش چند ماهه بر سر تعرفههاپایان داده و نرخهای جدید برای کالای واراداتی، از جمله خودرو وضع کنند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

پاسخی را بگذارید